Spotify, Uruguay’dan ayrıldığını kullanıcılarına duyurdu ve Lacalle Pou’yu eleştirdi

Spotify Bu Cuma günü Uruguaylı müşterilerine gönderdiği bir e-posta aracılığıyla, önümüzdeki 1 Ocak’tan itibaren Güney Amerika ülkesindeki hizmetlerini kademeli olarak geri çekmeye başlayacağını ve Şubat ayında da hizmetlerini tamamen durduracağını duyurdu. Mesajında, Hükümetin Sorumluluk Yasasını onayladığını kaydetti. “Ülkede müziğin işleyiş biçiminde köklü değişiklikler.”

“Spotify zaten buna yakın para ödüyor Her doların %70’i Müzikten plak şirketlerine, sanatçıları ve şarkı yazarlarını temsil eden ve onlara ödeme yapan yayıncılara kadar gelir sağlıyor ve bugüne kadar 40 milyar dolardan fazla katkıda bulundu. Bu yeni yasadaki değişiklikler Spotify’ı aynı şarkılar için iki kez ödeme yapmaya zorlayabilir.” metni devam ediyor.

Şöyle ekliyor: “Hükümet, para ödediğimiz plak şirketleri ve yayıncıların %70’inin bu maliyetlerin sorumluluğunu üstlenmesi gerekirsanatçıları ve hayranları birbirine bağlama işimiz sürdürülemez hale gelecek.”

Platform, “sanatçılara dinleyicilerle bağlantı kurma fırsatı, hayranlara ise müziklerinden keyif alma ve ilham alma fırsatını sunmaya devam etmek” istediklerini açıklıyor. Ancak, “şu anda, “Spotify’ın Uruguay’da mevcut olmayı durdurmaktan başka seçeneği yok.”

Spotify Uruguay’dan çekiliyor. AFP Fotoğrafı

Spotify, Aralık ayında Premium hizmetine sahip olanlara en son faturaları göndereceğini, Ocak ayında ise kullanıcıların ücretsiz hesaba sahip olacağını duyurdu. 1 Şubat’ta hizmetin askıya alınmasına kadar.

Aynı şekilde 28 Aralık’tan sonra yeni abonelik başlatmanın da mümkün olmayacağını vurguladı.

“Bu haberin hayal kırıklığı yaratabileceğinin farkındayız ve bu zor zamanda gösterdiğiniz anlayış için içtenlikle teşekkür ederiz. Spotify topluluğunun bir parçası olun. Gelecekte size tekrar hizmet vermeyi umuyoruz.“Gönderilen beyanı sonlandırıyor.

2 Ekim’de 574 milyondan fazla kullanıcıya hizmet veren ses platformu, Uruguay’da çalışmayı bırakabileceği konusunda uyardı.

Uruguay Telif Hakkı Konseyi başkanı Ignacio Martínez, EFE’ye Sorumluluk maddelerinin ülkedeki “birçok kültürel insanın eski bir arzusunu” yerine getirmeyi amaçladığını söyledi. eserlerinin “korunmayan” sanatçılara dağıtılması konusunda “adil” mevcut yasada.

“(Platformlar) sanatçıları, performansçıları, bunu hak eden, buna ihtiyaç duyan sanatçıları içeren eşit bir dağıtımı nasıl yapacaklarını görmek zorunda kalacaklar. (Bu) dünyada, özellikle Avrupa’da çok ödeniyor ve Uruguay, Amerika’daki diğer bazı ülkeler gibi bu ilerlemelerin zirvesinde olmalı“diye belirtti.

Lacalle Pou engelin kaldırılacağına inanıyor

Uruguay’da Spotify tartışması AP Fotoğrafı

Görüşmelerimiz sürüyor, yolumuza devam edeceğiz, umarım öyle olur. Uruguay Devlet Başkanı, Cerro Largo bölgesini (il) ziyareti sırasında basına verdiği demeçte, “Bir anlaşmaya varacağız” dedi.

Platformun olduğunu ekledi. “bu çok önemli” Herkes için ve Spotify’ın bu Cuma günü kullanıcılarına gönderdiği e-postayı da aldığını söyledi.

“Dengeli olmaya çalışmalıyız, bunun herkes için çok önemli bir platform olduğunu anlıyoruz. Aslında yarın birçok kişiye ulaşan tebliği bugün aldım. Ayrıca tercümanlarla da bir şekilde ilgilenmeliyiz. ve ayrıca yazarlara“, söz konusu.

Spotify, 2006 yılında Daniel Ek ve Martin Lorentzon tarafından kurulan, müzik ve podcast yayını sunan İsveçli bir multimedya hizmetleri şirketidir. Şarkıların lisanslarını almak için plak şirketleriyle yapılan görüşmelerin ardından 7 Ekim 2008’de piyasaya sürüldü ve şu anda piyasaya sürüldü. 527 milyon aktif kullanıcı2023 ikinci çeyrek mali raporuna göre, bunların 210 milyonu ödeme yapan kullanıcıdır

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir